ירקות מתבלים ברכות עם תבליני אלבאבור


בשנים האחרונות הולכת וגוברת בקרב רבים המודעות לחשיבות השילוב של ירקות בתפריט התזונתי היומיומי, ואף לאופן ההכנה שלהם (מבחינת טמפרטורת הבישול הנכונה, זמן הבישול האידיאלי וכמות המים הרצויה לבשל בה את הירקות), כך שהם ייאבדו כמה שפחות מערכם התזונתי ומהאיכויות שלהם.
ירקות נחשבים לחומר גלם המכיל כמות רבה של מינרלים וויטמינים הרבה מים ומעט שומן, וקיימים מחקרים שמצאו קשר בין צריכה מוגברת של ירקות לבין הפחתת הסיכון לחלות בסרטן ובמחלות לב וכלי דם.
כמו כן, מאז הפכה הצמחונות לזרם מקובל בעולם הקולינרי, הירקות מככבים בתפריטי המסעדות הפופולאריות ביותר בישראל, ומהווים מרכיב חשוב כמעט בכל מנה.

 

על ירקות, על המטבח הנצרתי ועל מה שביניהם


ירקות הם מאושיות המטבח הנצרתי הגלילי גם כן. הגליל, כפי שכולנו יודעים, הוא אזור מלא שדות חקלאיים בהם גדלים ירקות. למעשה, עוד בתקופות קדומות יותר נהגו עובדות אדמה מאזור הגליל לגדל ירקות למיניהם, והללו הפכו למרכיב מובן מאליו בכל מנה נצרתית טיפוסית, בין אם הם מוגשים כחלק מהמנה (דגים או בשרים בליווי ירקות, מרקי ירקות ומאפים בהם משולבים ירקות) ובין אם כמנה בפני עצמה (סלטים או ירקות בתנור). כמו כן, ימי הצום של הנוצרים, בהם יש להתנזר מאכילת בשר, הם ימים ברוכי ירקות, במהלכם אוכלים בני המקום הנוצרים מאכלים על טהרת הירקות, הנקראים בפיהם גם "מאכלי צום".

 

לתבל בעדינות

תבלון לירקות, שמכניס קצת יותר טעם, צבע וקלות דעת למנה הכוללת ירקות, צריך להיות עדין, היות שירקות בפני עצמם הם רכים ומעודנים יותר מחומרי גלם אחרים, והוא תלוי במנת הירקות אותם מבקשים להכין. בגדול, תבלון לירקות כולל את התבלינים הבאים: מלח, כוסברה, כמון, פפריקה ופלפל שחור, אם כי בצורה מבוקרת, היות שמדובר בתבלין חזק ו"חם".

 

באלבאבור תוכלו למצוא את כל סוגי התלבינים המקומיים, בפרט תבלינים עדינים למנות המבוססות על ירקות, המתאפיינים באיכות גבוהה, בתהליך הכנה טבעי לחלוטין והמיוצרים מכל הלב ועם כל הנשמה.