תבלין אלבאבור להכנת פריקי

תבלין אלבאבור להכנת פריקי

( מבושלת כמנה צמחונית ) הפריקי הוא חיטה ירוקה קלויה ומעושנת. פריקי גרוס עבה או דק מתאים למרקים ולבישול. החיטה נקטפת ירוקה ועוברת תהליך של קליה ועישון. הערך התזונתי נשמר ומזין מאד. כמו כן ערך מרכיב הפחממות נמוך ומתאים למשל לחולי סכרת.
מחיר: 25.00
100 גר'
100% הפקה, טהורה, טבעית ואיכותית ללא קמח וחומרים משמרים.

לתושבי נצרת והגליל "רומן" ארוך עם הפריקי, שחובה להכירו כדי ללמוד עוד על ייחודיותו של המטבח הנצרתי בפרט ועל ההווי, התרבות והמסורת הנצרתית המקומית בכלל. אתם מוזמנים לשוטט בעמוד תיאור המוצר של ה"פריקי" באתר שלנו, כדי לקבל מידע מעמיק על הפריקי ועל האופן שבו היא מחוברת לאווירה הנצרתית, לתושבי המקום ולחיי היומיום שלהם. בקצרה נסביר, כי הפריקי מקורה מהחיטה, שהייתה לאורך שנים ועודנה, ממוצרי הגלם הבסיסיים שצרכו הנצרתיים באופן יומיומי כדי להתקיים, בין אם כדי להכין קמח או בורגול ובין אם כדי לאפות לחם.

 

את הפריקי נהגו תושבי המקום לגרוס באלבאבור בשתי צורות- דקה ועבה, כאשר כל אחת מדרכי הגריסה משמשת למטרות גסטרונומיות שונות. פריקי בתצורתה הדקה משמשת להכנת מרק פריקי, ואילו העבה כתוספת למנת אורז מבושל.

 

על אף שגלגולה הראשוני של הפריקי הוא החיטה, אופן ההכנה שלה והקצירה שלה לפני שהיא מצהיבה הופך אותה למנה שונה ממאכלים מבוססי חיטה, אם כי לא פחות טעימה וגם בריאה, במיוחד לסובלים מסכרת או מעודף משקל, היות שהיא נקצרת "בטרם עת", בעודה ירוקה, ועל כן היא מכילה כמויות קטנות מאוד של עמילן- רב הסוכר הידוע המתפרק בגוף וההופך לסוכר.


מנת פריקי צמחונית לא מכינים בלי התבלין המיוחד של אלבאבור

המטבח הנצרתי גמיש ביותר, מקורי ומגוון, וניתן באמצעות חומר גלם אחד להכין מאכלים שונים בהתאם לטעם האישי. כאשר הפריקי אינה משמשת כתוספת לאורז או כבסיס למרק, כפי שהוזכר קודם לכן, אפשר לייצר ממנה מנת פריקי צמחונית, פשוטה וקלה להכנה, אבל גם טעימה ומזינה.
כצעד ראשון, קונים באלבאבור פריקי גסה, ולאחר מכן שוטפים אותה ומסננים ממנה את המים.
מחממים בסיר שמן ממקור צמחי, כמו שמן תירס, וכאשר השמן מתחמם, שופכים לסיר את הפריקי הרחוצה והמסוננת, מטגנים בטיגון מהיר ומוסיפים כפית שטוחה מתבלין אלבאבור לבישול כוס פריקי. לאחר כשתי דקות מוסיפים לסיר שתי כוסות וחצי של מים מהברז (או מים מורתחים לממהרים שבינינו) וקורטוב מלח.
נותנים לפריקי להתבשל על אש נמוכה בין רבע שעה לעשרים דקות, שמים על צלחת בליווי יוגורט קר מעל ובתוספת של שקדים וצנוברים קלויים וסלט ערבי קצוץ בצד- והרי לכם ארוחה נפלאה ומשביעה במינימום מאמץ.


חזרה לדף הראשי